Ostatnia zmiana:

Wskaźnik RTP w automatach online, co oznacza? Gry z wysokim RTP

Wskaźnik RTP w automatach online, co oznacza? Gry z wysokim RTP

Czym jest RTP w slotach?

Grając w automaty do gier online z pewnością spotkałeś się z pojęciem RTP. Co on oznacza? RTP czyli Return To Player, to wyliczana dla każdego slotu wartość, którą możemy dosłownie przetłumaczyć na „zwrot dla gracza”. W skrócie liczbę te możemy wyjaśnić jako wartość teoretycznej wygranej, która może, ale nie musi trafić z powrotem do grającego. To kluczowy wskaźnik w grze hazardowej i jemu zostanie poświęcony dzisiejszy artykuł.

Do czego odnosi się wskaźnik RTP?

Podczas przeglądania wszelkich automatów zapewne zauważyłeś, że każdy z nich ma swoją indywidualną wartość RTP. Niektóre gry mają wyższy współczynnik Return To Player, inne niższy, jednak nie istnieje gra, która jest go pozbawiona.

Jest to liczona na postawie milionów spinów wartość. Składają się na nią obroty wykonane przez setki graczy z całego świata. Można powiedzieć, że jest to jedynie statystyczna liczba, która pozwala nam odróżnić gry o większej wypłacalności od tych, które raczej nie przyniosą zbyt wysokich wygranych.

Wpływ RTP na wysokość wygranej

Wartość RTP nigdy nie oznacza dokładnego odsetka tego, ile możemy wygrać grając w dany slot. Liczba ta odnosi się do wszystkich tych, którzy w danej chwili grają w ten sam automat. Wcale nie musi to oznaczać, że grając przykładowo za 100 zł w slot o RTP równym 96%, odzyskasz 96 zł.

W praktyce może bowiem zdarzyć się sytuacja, w której uda nam się podwoić postawioną kwotę, natomiast inna osoba straci całą wpłaconą na poczet gry sumę.

Zwrot w automatach

Należy pamiętać, że RTP nie jest liczbą równomierną, co potwierdza losowość hazardu, która jest jego naturalnym, niezmiennym aspektem.

RTP nigdy nie jest obliczane na podstawie jednej gry. To obliczana globalnie liczba, której wysokość jest dokładnie mierzona przez dłuższy okres czasu. Może ona być dla Ciebie swojego rodzaju sugestią, wskazówką, która podpowie, jak szybko uda Ci się uzyskać zwrot podstawionej sumy.

RTP to wartość, która jest rozkładana pomiędzy wszystkich graczy. Nigdy nie jest to jednostajna, identyczna, równomiernie przydzielana liczba. Przedstawia to prawdziwą ideę i koncepcję hazardu, w której losowość jest naturalnym, niezmiennym aspektem.

Pozornie może się wydawać, że taka postać rzeczy pozwala na liczne oszustwa, przekręty i nadużycia ze strony kasyn. Nic bardziej mylnego, ponieważ dzięki obecności RTP możesz mieć pewność, że nic w grze nie odbywa się całkiem przypadkowo, gdyż nadal jest to odgórna wartość gwarantująca wygraną konkretnej wielkości.

Gry o wysokim RTP

Bez względu na to, jaki rodzaj rozgrywki preferujesz, powinieneś przed wyborem danej gry spojrzeć na to, jakiej wysokości RTP reprezentuje. Jeśli będzie ona wynosiła 96-97%, możemy mówić już o średniej lub przeciętnej wartości. Oczywiście na dobry automat składa się wiele innych czynników, jak na przykład bonusy, dodatkowe funkcje czy nawet tematyka i grafika gry.

Ooh Aah Dracula to jedna z gier kasynowych o najwyższym RTP (99%)

Pomijając jednak te czynniki, za przykłady gier o najwyższej wartości RTP możemy wymienić:

  • Mega Joker wydana w 2011 roku przez NetEnt, RTP: 99%
  • Ooh Aah Dracula wydana w 2015 roku przez Barcrest, RTP: 99%
  • Jackpot 6000 wydana w 2011 roku przez NetEnt, RTP: 98.86%
  • 1429 Uncharted Seas wydana w 2014 roku przez Thunderkick, RTP: 98.5%
  • Joker Strike wydana w 2018 roku przez Quickspin, RTP: 98.11%
  • The Catfather wydana w 2016 roku przez Pragmatic Play, RTP: 98.10%
  • Jokerizer wydana w 2016 roku przez Yggdrasil, RTP: 98%
  • Blood Suckers wydana w 2009 roku przez NetEnt, RTP: 98%
  • Bob The Epic Viking Quest wydana w 2015 roku przez NetEnt, RTP: 98%
  • Good Girl, Bad Girl wydana w 2014 roku przez NetEnt, RTP: 97.8%

Jak wybierać gry?

Wybierając automat do gry na podstawie samych statystycznych wartości musisz mieć świadomość, że systemu tego nie da się praktycznie oszukać. Część gier poza podstawową rozgrywką oferuje również różnego rodzaju funkcje bonusowe. RTP to wartość łączna dla obu typów gry.

Zaglądając w zakładkę teoretycznej wartości RTP możemy dowiedzieć się, że łączne RTP dla danego slotu obejmuje przykładowo 70.56% dla gry głównej + 26.22% dla gry bonusowej, czyli w sumie 96.78%.

Chociaż RTP może mieć identyczną teoretyczną wartość, jedne gry mogą wypłacać nagrody częściej, inne rzadziej. Zależy to między innymi od zmienności. Dlatego też czasem możemy dostawać częściej stosunkowo niskie nagrody, a innym razem rzadziej, jednak o wiele wyższe.

Podsumowanie

Choć sam % RTP nie mówi nam nigdy żadnych konkretów, nadal stanowi dla nas pewien wyznacznik, którym możemy kierować się wybierając kolejny tytuł, jaki będziemy testować. Nadal jednak należy mieć świadomość losowości panującej w świecie hazardu i starać się podchodzić do jego kwestii w odpowiedzialny i dorosły sposób.


Przeczytaj dodatkowe informacje